توكن (Token) چيست؟

توکن چیست؟

توکن چیست؟

توکن کریپتوها (Crypto Tokens) نوع خاصی از توکن های ارزمجازی هستند که در بلاکچین های خود مستقر شده و نشانگر خدمات، دارایی یا ابزار دیگر هستند (به غیر از ارز دیجیتالی مربوط به آن بلاکچین). به عنوان مثال، می توانید یک توکن رمزنگاری داشته باشید که نشان دهنده تعداد x عدد وفاداری مشتری بر روی بلاکچین است که برای مدیریت چنین جزئیاتی برای یک زنجیره استفاده می شود.

فرق سکه با توکن چیست ؟

سکه ها ارزهایی هستند که می توانند برای خرید و فروش چیزهایی مورد استفاده قرار گیرند. شما می توانید یک توکن را با یک سکه بخرید ، اما برعکس امکان پذیر نیست. سکه های عملکرد مستقلی دارند در حالی که توکن ها فقط کاربرد خاصی را در اکوسیستم پروژه دارند.

اصطلاح “توکن” در رمزارزها (Cryptocurrency) به چه معنی است؟

در امنیت رایانه و رمزارزها ، اصطلاح توکن به طور کلی به یک رشته رمزنگاری از اعداد و حروف اشاره دارد که هیچ داده واقعی ندارد اما به داده های واقعی مربوط می شود (این رمز نشانی برای داده های واقعی است). در امنیت رایانه، این نوع نشانه ها می توانند “نشانه امنیتی” نامیده شوند.
در رمزنگاری ، ممکن است بیش از یک جنبه معامله به عنوان “داده های رمزگذاری شده” وجود داشته باشد. یک نشانه ممکن است به صورت زیر باشد: ۹۴۷۱۵۳d332beaf39dec6ebae8883bfb84eda47abccccbc2d61436d8d1e81584d.

در رمزارزها ، اصطلاح توکن به طور کلی می تواند به هر “رمز دیجیتالی” (مثلاً BTC ، ETH ، LTC ، و غیره) اشاره شود یا می تواند به نشانه ای در بلاکچین رمزنگاری دیگر اشاره کند (مانند توکن های عرضه جدید بر روی بلاک چین اتریوم ).

 

توکن چیست؟
توکن چیست؟

 

کاربرد توکن ها چیست؟

با توجه به نکات کلی بالا، اصطلاح “توکن” در صنعت ارزهای دیجیتالی به چند روش مختلف استفاده می شود (بعضی از آنها در بالا ذکر شد ، برخی هنوز بیان نشده است).

  1. اصطلاح توکن به معنای بسیار کلی برای توصیف هر دارایی/رمزارز دیجیتالی استفاده می شود (جایی که بیت کوین و اتر یک “توکن” است … در جایی که ارزهای دیجیتالی به معنای واقعی پول استفاده نمی شوند)
  2. اصطلاح توکن برای توصیف یک واحد از ارزش استفاده می شود (من تعداد x توکن بیتکوین دارم). در اینجا اشاره به این واقعیت است که ارزهای دیجیتالی، همانند دلار آمریکا، نشانه های ارزش/نشانه های پولی/ توکن پول هستند (آنها ارزش را نشان می دهند، اما خودشان هیچ ارزش ذاتی ندارند).
  3. اصطلاح توکن به این واقعیت اشاره دارد که در ایجاد، انتقال و ذخیره سازی رمزارزها از رشته ها از اعداد و حروف موسوم به توکن استفاده می شود (نشانه گذاری نوعی رمزگذاری است). در معاملات رمزارزها، توکن ها هنگام ایجاد تراکنش ها از طریق اینترنت ایجاد می شوند و به عنوان مدخل های موجود در بلاکچین ارز وجود دارند.
  4. در همین حال، گاهی اوقات هنگامی که مردم می گویند “توکن” ، آنها به طور خاص به دارایی های دیجیتالی که بر روی پلت فرم رمزارز دیگری ساخته شده است اشاره می کنند، مانند توکن های ERC-20 Ethereum ، ERC-223 ، ERC-721 و ERC-777 ساخته شده اند.
  5. توکن همچنین می تواند برای توصیف “نشانه های ابزاری” که رشته های داده ای هستند که می توانند برای توابع خاص در سیستم های خاص استفاده شوند (مانند توکنی که به شما امکان دسترسی به مقدار مشخصی از فضای ذخیره سازی ابری را می دهد) استفاده شود.
  6. توکن می تواند برای توصیف “نشانه های امنیتی” که رشته های اعداد و حروف مورد استفاده در امنیت رایانه هستند (رشته های رمزگذاری شده اعداد و حروف) استفاده شود.

 

نویسنده: محسن گرمارودی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *