بلاک چین به زبان ساده

بلاک چین در لغات

بلاک چین Blockchain از جمله کلماتی است که در اوایل قرن ۲۱ به لغت نامه های انگلیسی راه پیدا کرد و ترکیب دو کلمه Block وChain که در لغت به معنی زنجیره بلوکی است.

تعریف لغت نامه آکسفورد از بلاکچین 

سیستمی که در آن اطلاعات معاملات انجام شده بیت کوین یا ارزهای دیجیتالی دیگر در چندین رایانه که در یک شبکه همتا (Peer-to-Peer) متصل هستند ، حفظ می شود.

اگر طی ده سال گذشته پیگیر امور بانکی، بورس، سرمایه گذاری یا ارزهای دیجیتالی بوده اید ، ممکن است با “بلاکچین”، فناوری ثبت سوابق در پشت بیت کوین آشنا باشید و در تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بلاکچین، احتمالاً با تعریفی مثل این روبرو شده اید: “بلاکچین یک دفترچه توزیع شده ، غیرمتمرکز و عمومی است.”
خبر خوب این است که بلاکچین در حقیقت خیلی آسان تر از آن چیزی است که به نظر می رشد.

بلاک چین چیست

بلاکچین چیست؟

اگر این فناوری آن طور که بعضی ها بیان می کند بسیار پیچیده است، چرا آنرا “بلاکچین” می نامیم؟
همانطور که در ابتدا گفتیم، در ساده ترین حالت، بلاکچین به معنای واقعی کلمه فقط یک زنجیره بلوک است، اما به معنای سنتی تک تک آن کلمات آن نیست (زنجیره+ بلوک). وقتی در این متن کلمات “بلوک” و “زنجیره” را می گوییم ، ما در واقع در مورد اطلاعات دیجیتالی (“بلوک”) که در یک پایگاه داده عمومی (“زنجیره”) ذخیره شده است، صحبت می کنیم.

بلوک های موجود در بلاکچین از اطلاعات دیجیتالی تشکیل شده است: 

۱- بلوک ها، اطلاعات مربوط به معاملات مانند تاریخ ، زمان و مبلغ دلار آخرین خرید شما از آمازون را ذخیره می کنند. (توجه: این مثال آمازون فقط جهت درک بهتر مطلب است ؛ سایت آمازون بر اساس اصل بلاکچین کار نمی کند)

۲- بلوک ها، اطلاعات در مورد اینکه چه کسی در معاملات شرکت می کنند را ذخیره می کند. ولی به جای استفاده از نام واقعی شما ، خرید شما بدون هیچ گونه اطلاعات شناسایی شخصی با استفاده از “امضای دیجیتال” منحصر به فرد ثبت می شود.

۳- بلوک ها، اطلاعاتی را که آنها را از سایر بلوک ها متمایز می کند، ذخیره می کند. تقریباً مثل شما و من نام هایی داریم تا بتوانیم از یکدیگر متمایز شویم ، هر بلوک کد منحصر به فردی به نام “هش” را ذخیره می کند که به ما امکان می دهد جدا از هر بلوک دیگری باشیم. بیایید بگوییم که شما خرید گزاف خود را در آمازون انجام داده اید ، اما در حالی که در حال ارسال است، شما تصمیم می گیرید تا خرید جدیدی را مشابه خرید قبلی خود ثبت کنید. حال حتی اگر جزئیات معامله جدید شما با خرید قبلی شما تقریباً یکسان به نظر برسد، ما هنوز می توانیم به دلیل کدهای منحصر به فرد آنها ، بلوکها را از هم جدا کنیم.

با این که بلوک مثال بالا برای ذخیره یک خرید مشخص از آمازون استفاده می شود ولی واقعیت بلاکچین کمی متفاوت است. یک بلوک واحد روی بلاکچین می تواند حداکثر ۱ مگابایت داده را ذخیره کند. بسته به اندازه معاملات، یک بلوک واحد می تواند چند هزار تراکنش را در زیر یک چتر قرار دهد.

دوره جامع ارزهای دیجیتال

بلاکچین چگونه کار می کند؟

زمانی که یک بلوک داده های جدید را ذخیره می کند، به بلاکچین اضافه می شود. همانطور که از نام آن پیداست، بلاکچین شامل چندین بلوک است که به هم وصل شده اند. برای اینکه یک بلوک به سیستم بلاکچین اضافه شود ، باید چهار اتفاق رخ دهد:

۱- یک معامله باید رخ دهد. بیایید با مثال خرید آمازون ادامه دهیم. پس از جستجوی گزینه های خرید، شما بهترین تصمیم خود را می گیرید و خرید می کنید.

۲- آن معامله باید تأیید شود. پس از انجام آن خرید ، باید معامله شما تأیید شود. مانند سایر اطلاعات عموم مانند: کمیسیون بورس اوراق بهادار، ویکی پدیا، یا کتابخانه محلی شما، شخصی مسئول ورود اطلاعات جدید است. با وجود بلاکچین ، این کار در اختیار شبکه رایانه ها است. این شبکه ها اغلب از هزاران رایانه (یا در مورد بیت کوین ، حدود ۵ میلیون) رایانه در سراسر جهان پخش می شوند. وقتی از آمازون خرید خود را انجام می دهید، شبکه رایانه ای معامله شما را بررسی می کند. یعنی آنها جزئیات خرید، از جمله زمان معامله، مبلغ و شرکت کنندگان را تأیید می کنند.

۳- آن معامله باید در یک بلوک ذخیره شود. پس از تأیید صحت معامله شما ، چراغ سبز می شود. مبلغ معامله ، امضای دیجیتال شما و امضای دیجیتال آمازون همه در یک بلوک ذخیره می شوند. در آنجا، معامله احتمالاً به صدها یا هزاران مورد شبیه خود، می پیوندد.

۴- به آن بلوک باید یک هش داده شود. بر خلاف فرشته ای که بال هایش را خودش را بدست می آورد، پس از تأیید همه معاملات یک بلوک ، باید به آن بلوک یک کد شناسایی منحصر به فرد به نام هش داده شود. پس از گرفتن هش ، می توان بلوک را به بلاکچین اضافه کرد.

وقتی آن بلوک جدید به بلاکچین اضافه شد ، برای همه در دسترس خواهد بود. اگر به بلاکچین بیت کوین نگاهی بیندازید، خواهید دید که به داده های معامله دسترسی دارید، به همراه اطلاعاتی که نشان می دهد چه زمانی، چه مکانی ، و چه کسی این بلوک را به بلاکچین اضافه کرده است.

 

نویسنده: محسن گرمارودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *